A zapach Ci poślę

promocja zdrowia, naturalnych kosmetyków & wellbeing

Jak pachnie grudzień

Artykuł jest efektem współpracy z Moją Osobistą Zielarką – Fitoterapeutką, Bożeną SMOLIK oraz jej studentką, Blanką SZYMAŃSKĄ, zielarką amatorką i fotografką.

Bożena Smolik, zielarka fitoterapeutka
Bożena SMOLIK; zielarka-fitoterapeutka; foto Magda Luterek Fotografia; 2022

Martwi mnie bardzo fakt, że coraz trudniej jest znaleźć “czyste” miejsca do pozyskiwania roślin w stanie dzikim. Masz ogród? Przyjrzyj się roślinkom, które nazywasz chwastami, być może “przyszły” do Ciebie, aby wspomóc Twoje zdrowie… 

Mamy ostatni miesiąc w roku. Czas porządków, zakupów, prezentów, gotowania, pieczenia, strojenia się i domów, i obejścia. Oj, będzie się działo.  Ten czas szykowania się do świąt, do Sylwestra, budzi najwięcej emocji. Bo atmosfera świąt urzeka. To jest magia…

Cząstką tej magii  jest aromat choinki, naturalnej oczywiście, zapach makowca, pierników, pomarańczy…Och, rozmarzyłam się… Jak byłam dzieckiem nie było tyle dobroci na stołach, ale “żywa” choinka była zawsze. A jak pachniała… 

Olejki eteryczne w igłach świerku, sosny i szyszkach jałowca

Igły świerka kłują okropnie, ale mają wiele dobra w sobie. Możemy je wykorzystać na kilka sposobów. Szkoda tego zmarnować. Gałązki sosny pachną bardziej niż świerka. Ja dodaję je do stroików, razem z różnymi szyszkami.

Szyszki świerkowe, ociekające żywicą, to jest dopiero skarb na bolące stawy. Ja pozyskuję te kłujące gałązki, zbieram spadające lub też jeszcze świeże igiełki, szyszki, żywicę, owoce jałowca, gałązki jemioły… Co z nich robię?  Suche igły świerka, sosny, jodły zbieram do słoiczka, mieszam z owocami dzikiej róży albo czarnego bzu i mam surowiec na pyszne zimowe herbatki, tzw. napary. Króluje w nich witamina C, której w tych grudniowych i styczniowych igłach jest najwięcej. Do sosny i  świerku jeszcze wrócimy w następnych miesiącach.

Igły świerka, sosny, jałowca to źródło cennych olejków eterycznych

Wspomniane napary możesz też wlać do wanny. Kąpiel w wannie z takim naparem z iglaków to rozkosz dla ciała i ducha. Otwiera nasze drogi oddechowe, relaksuje, przenosi nas do lasu… Nie masz wanny? Oj, żałuj. Na pocieszenie powiem tylko, że zwalnia to ciebie z obowiązku szorowania wanny po takiej kąpieli. No wiesz, warstwa żywicy zostaje na ściankach. Można ją zmyć tylko spirytusem.


Sosnowy olejek eteryczny

100% naturalny, czysty olejek eteryczny sosnowy otrzymywany ze świeżych igieł i gałązek sosny zwyczajnej.

Olejek eteryczny sosnowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, wzmacniające i antybakteryjne. W aromaterapii bardzo często stosowany przy problemach z górnymi drogami oddechowymi (infekcje gardła i krtani, kaszel, przeziębienie, grypa, astma). Sosna zwiększa ogólną odporność oraz działa pobudzająco na krążenie. Rozgrzewające okłady z olejkiem sosnowym wpływają na procesy regeneracyjne skóry. Ponadto, olejek dodany do kąpieli czy masażu łagodzi neuralgie, bóle mięśni i stawów oraz objawy klimakterium

100% naturalny olejek eteryczny sosnowy, pinus sylvestris Avicenna Oil


Podczas spaceru obcinam też kilka bocznych gałązek sosny, tnę i maceruję je w oleju kokosowym lub smalcu gęsim (patrz niżej, przy szyszkach). Uzyskuję w ten sposób super mazidło na katar i kaszel. Smaruję plecy i piersi.  Zbieraj igły sosnowe jak pójdziesz do lasu na spacer. No bo przecież pójdziesz, prawda?  Obetnij  je z gałązek, zalej letnią wodą, zostaw na dwie- trzy godziny ( masz macerat), wypij – pychota, a ile zdrowia przy tym!

Szyszki sosny, świerku, jałowca to doskonały surowiec na domowe maści i kremy

Świerkowe szyszki, te kapiące żywicą, też zbieram, ściągam żywicę, rozpuszczam w spirytusie i tłuszczu na ciepło (to wszystko razem w jednym słoiczku w łaźni wodnej) i mam z tego smarowidło pachnące choinką o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. 


Jałowcowy olejek eteryczny

100% naturalny olejek eteryczny jałowcowy otrzymywany z dojrzałych szyszkojagód jałowca pospolitego

Odznacza się silnym, żywicznym zapachem z balsamiczną nutą. W aromaterapii ceni się jego relaksujące i odświeżające działanie. Olejek może być przyjemnym dopełnieniem dla Twoich kosmetyków. Dodany do balsamu, kremu czy oleju korzystnie wpływa na skórę. Ze względu na swoje właściwości polecany jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji skóry tłustej, z tendencją do niedoskonałości oraz do masażu modelującego sylwetkę.

100% naturalny olejek eteryczny jałowcowy, juniperus communis, Avicenna Oil


Całuj i pij herbatę z jemioły

Stroisz dom jemiołą? To symbol szczęścia i dostatku. Pod jemiołą jest najlepsze miejsce do całowania.  Samodzielnie ją pozyskaj. Poszukaj drzew porośniętych jemiołą. Wybieraj takie, które rosną daleko od ulic i pól. Po świętach wysuszoną jemiołę możesz wykorzystać na herbatki lub zalać winem. Taka herbatka będzie działała uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie.

Jemioła, świeża i suszona, jest cennym surowcem na domowe nalewki, herbaty, maści, kremy.
Jemioła, świeża i suszona, jest cennym surowcem na domowe nalewki, herbaty, maści, kremy.

A nalewka na winie ma jeszcze lepsze właściwości. Jak przerobisz jemiołę świeżą, na zimno, zyskasz dodatkowo działanie wielu innych cennych substancji. Zapamiętaj – nie jesz tych białych kuleczek. To owoce jemioły. Są trujące, ale utarta z nich maść jest super na kłykciny i zmiany skórne. Nawet te nowotworowe. 


Olejki eteryczne w ziołach i przyprawach

A teraz idziemy do kuchni. Tutaj dopiero się dzieje, aromaty przenikają przez drzwi i okna. Ja wspomnę tylko o niektórych.

Wiele ziół używamy z przyzwyczajenia, bo mama, bo babcia tak robiła… Nie mamy świadomości, że zwykły liść laurowy, ziele angielskie tymianek, majeranek mają misję do wykonania, ułatwiają nam trawienie, wpływają na pracę naszej wątroby, trzustki i żołądka, działają rozkurczowo i przeciwzapalnie, a nawet przeciwwirusowo. 

Egzotyczne goździki, cynamon, anyż też rządzą w święta. Ja dodaję je do każdego syropu przeciwkaszlowego z ziół. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające, wykrztuśne. Rozgryź goździka i żuj przez chwilę – dezynfekcja, niwelowanie zapachu z ust, uśmierzanie bólu gardła, zęba – taki mały goździk aż tyle potrafi.


Goździkowy olejek eteryczny

100% naturalny, czysty olejek eteryczny goździkowy otrzymywany z pąków kwiatowych goździkowca korzennego.

Olejek goździkowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Olejek używany w płynach do ust, odkaża i uśmierza ból zębów oraz odświeża oddech. Z uwagi na swoje działanie rozgrzewające i znieczulające, olejek goździkowy polecany jest w infekcjach górnych dróg oddechowych, bólach reumatycznych, nerwobólach. Główny składnik olejku – eugenol jest silnym antyoksydantem.

100% naturalny olejek eteryczny goździkowy, eugenia caryophyllus Avicenna Oil


Czy wiesz, że goździkowy olejek eteryczny nie ma nic wspólnego z goździkiem znanym z kwiaciarni?

Cynamon o najcenniejszych właściwościach pochodzi z Indonezji. Ten z wyspy Cejlon jest najbardziej poszukiwany. Do sprzedaży trafia niewiele tego cynamonu i jest drogi. To, co znamy ze sklepu to kasja – cynamonowiec chiński – tańszy zamiennik cejlońskiego.


Cynamonowy olejek eteryczny

100% naturalny olejek eteryczny cynamonowy otrzymywany z młodej kory cynamonowca cejlońskiego

Olejek cynamonowy to jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Przynosi doskonałe rezultaty w terapii: infekcji wirusowych, infekcji jamy ustnej, grypy, przeziębień oraz niektórych problemów dermatologicznych (kurzajki, świerzb). Powszechnie używany w recepturach aromaterapeutycznych na migrenę i nerwobóle; bywa także stosowany jako składnik szamponu na wszy. Ponadto, olejek cynamonowy to łagodny afrodyzjak, który ze względu na swoje działanie rozgrzewające jest polecany do zabiegów masażu modelującego sylwetkę, przy zaburzeniach krążenia oraz na reumatyzm.

100% naturalny olejek eteryczny z cynamonowca cejlońskiego, Avicenna Oil


Kruszon czyli kompot z suszonych owoców

Na koniec wspomnę jeszcze o kompocie z suszonych owoców. Kruszon – w moim rodzinnym domu tak się ten kompot nazywa – też ma misję do spełnienia. Te suszone owoce pobudzają perystaltykę jelit i dzięki temu nie cierpimy tak bardzo po przejedzeniu świątecznym.

Do zobaczenia i usłyszenia w Nowym Roku 2024

Wszystkiego najlepszego!

Bożena

Kupujesz - Zyskujesz - Wspierasz

Czy wiesz o tym, że zakup każdego produktu i każdej usługi na platformie AromaMaster objęty jest programem Kupujesz – Zyskujesz – Wspierasz 

Jeśli podobają Ci się treści publikowane na tej platformie zostaw "lajka" i obserwuj nasze profile społecznościowe

Jeśli podobają Ci się treści publikowane na tej platformie POSTAW KAWĘ i wspieraj projekty ważne społecznie

Aroma Master Agnieszka Przybył

Aroma Master Agnieszka Przybył – certyfikowana aromamasterka; aroma- i ogrodoholiczka; prawnik & ekonomistka zwariowana na punkcie perfumerii, aromaterapii i nowoczesnych technologii cyfrowych; właścicieka PARS Polskiej Szkoły Aromaterapii.

Kwalifikacje zdobywam od kilku lat w kraju i za granicą. Z pasją studiuję olfactologię, aromachologię, fitofarmakologię i medycynę komplementarną. Rodzina i Znajomi twierdzą, że mam ADHD. Nie zaprzeczam. 

Gdyby natura obdarowała mnie w nadmiarze jednym talentem, robiłabym perfekcyjnie jedną rzecz i była . . . Milionerką. Skoro jednak natura dała mi po trochę różnych talentów, robię kilka rzeczy naraz i jestem . . . Szczęśliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę